WELLER WXD 2020. ESD Safe Dual Channel Desoldering Station with Power Unit, Soldering Iron and Dry Cleaner
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Apex WXD2020 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 120 |
| Max Operating Temperature | 850°C |
| Min Operating Temperature | 150°C |
| Mount | Solder |
| Number of Channels | 2 |
| Output Power | 255W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | Weller®, WXD2 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Apex WXD2020 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.