This 4-contact wire housing is designed for crimp termination and has a straight body orientation. It is rated for operation between -40°C and 125°C and can handle a maximum current of 14A. The housing is suitable for cable mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Housing |
| Gender | M |
| Number of Contacts | 4 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Cable Mount |
| Max Current Rating | 14A |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |