Conn Housing F 5 POS Crimp ST Cable Mount Black
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Housing |
| Gender | F |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Rows | 3 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Cable Mount |
| Max Current Rating | 46A |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |