This wire housing features a crimp termination method and a straight body orientation. It has a maximum current rating of 25A and is suitable for operating temperatures between -40°C and 125°C. The housing is designed for cable mount applications and has four contacts.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Housing |
| Gender | F |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Cable Mount |
| Max Current Rating | 25A |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |