Conn Housing F 12 POS Crimp ST Cable Mount Light Gray
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Housing |
| Gender | F |
| Number of Contacts | 12 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Cable Mount |
| Max Current Rating | 15A |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |