This 4-contact wire housing features a crimp termination method and a straight body orientation. It is designed for cable mounting and can operate within a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Housing |
| Gender | M |
| Number of Contacts | 4 |
| Terminal Pitch | 5.25mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Cable Mount |
| RoHS Version | 2002/95/EC |