
ARCOLECTRIC R13244BNAA Rocker Switch, Illuminated, DPST, Off-(On), Red, Panel, 6 A
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Arcolectric R13244BNAA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Red |
| Contact Current Rating | 10A |
| Current Rating | 6A |
| Illumination Type | Illuminated |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | R13 |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | DPST |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Arcolectric R13244BNAA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.