
This 4-position SCSI connector features a through hole mount and a maximum operating temperature of 105°C. It has a current rating of 1A and meets the UL94 V-0 flammability rating. The connector is packaged in bulk and has a pitch of 2.54mm. It is available in a single package quantity and has a contact post length of 0.42inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 04-0501-20 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Contact Finish - Mating | TIN |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Post Length | 0.42inch |
| Current Rating | 1A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Series | 501 |
| Termination | Wire Wrap |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 04-0501-20 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
