
The 10-2823-90C is a 10-contact, through hole socket from Aries Electronics with a gold-plated brass contact material and gold finish. It has a flammability rating of UL94 V-0 and is lead-free. The socket has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in a bulk packaging option with a package quantity of one. The socket has a width of 5.79mm, a length of 12.7mm, and a height of 7.65mm, with a pitch of 2.54mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 10-2823-90C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 7.65mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, Horizontal |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Vertisockets™ 800 |
| Termination | Solder |
| Width | 5.79mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 10-2823-90C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
