
IC & Component Sockets STRIP LINE BIFURCATE 11 PINS TIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 11-0501-30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Contact Finish - Mating | TIN |
| Contact Plating | Tin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Series | 501 |
| Termination | Wire Wrap |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 11-0501-30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.