
The 11-0501-31 is a SCSI connector with a current rating of 1A and a maximum operating temperature of 125°C. It has a package quantity of one and is packaged in bulk. The connector features a gold contact finish and a gold contact plating. It is designed for through hole mounting and has a pitch of 2.54mm. The 11-0501-31 is part of the 501 series and meets the UL94 V-0 flammability rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 11-0501-31 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Post Length | 0.69inch |
| Current Rating | 1A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 11 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Series | 501 |
| Termination | Wire Wrap |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 11-0501-31 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.