
Conn DIP Socket SKT 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 12-6823-90C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Plating | Gold |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, Horizontal |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Vertisockets™ 800 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 12-6823-90C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
