
IC Socket, DIP12, 12 Contact(s), 2.54mm Term Pitch, 0.3inch Row Spacing, Solder, ROHS COMPLIANT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 12-823-90C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 3A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, Horizontal |
| Number of Contacts | 12 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Vertisockets™ 800 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 12-823-90C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
