
IC Socket, DIP16, 14 Contact(s), ROHS COMPLIANT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 14-680-191T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Height | 3.05mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 17.8mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 680 |
| Termination | Solder |
| Washable | Yes |
| Width | 10mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 14-680-191T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
