
This 15-position SCSI connector features a through-hole mount and a maximum operating temperature of 105°C. It has a current rating of 1A and a flammability rating of UL94 V-0. The connector is packaged in bulk and has a pitch of 2.54mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 15-0501-30 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SIP |
| Contact Finish - Mating | TIN |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Post Length | 0.69inch |
| Current Rating | 1A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| Series | 501 |
| Termination | Wire Wrap |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 15-0501-30 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.