
IC Socket, SOIC24-DIP24, 24 Contact(s), ROHS COMPLIANT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Aries Electronics 24-350000-11-RC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 11.68mm |
| Features | High Temperature |
| Height | 2.09mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 30.48mm |
| Material | Glass, Epoxy |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 24 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 16 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 7.62mm |
| Series | Correct-A-Chip® 350000 |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Aries Electronics 24-350000-11-RC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
