
The PTV12020WAH is a DC-DC converter module with a single output of 5.5V and a maximum output current of 16A. It has an output power of 88W and is available in a module package. The operating temperature range is from -40°C to 85°C. The module is not RoHS compliant. It is part of the PTV1020 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Artesyn PTV12020WAH datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 16A |
| Height | 12.7mm |
| Length | 44.45mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 88W |
| Package Quantity | 252 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PTV1020 |
| Voltage - Output 1 | 5.5V |
| Width | 9.39mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Artesyn PTV12020WAH to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
