The BEL MJS150-RTR is a 250V axial lead free component with a current rating of 150mA. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The component is approved for use in CSA, CE, and cULus applications. It is packaged in a tape and reel format with 1500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL MJS150-RTR technical specifications.
| Approvals | CSA, CE, cULus |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 150mA |
| DC Cold Resistance | 5.28R |
| Diameter | 5.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.591inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | MJS |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |