The BEL MJS200-RTR is a 200mA axial lead free through hole wirewound resistor with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a DC cold resistance of 3.66R and a voltage rating of 250V AC and DC. The resistor is packaged in a tape and reel format with 1500 units per package and is approved for use in CSA, CE, and cULus applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL MJS200-RTR technical specifications.
| Approvals | CSA, CE, cULus |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 200mA |
| DC Cold Resistance | 3.66R |
| Diameter | 5.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.591inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | MJS |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |