The BEL SLIN-12F2AL is a DC-DC converter module with a single output voltage of 3.6V, capable of delivering up to 12A of output current and 43W of power dissipation. It operates with an efficiency of 92.7% and features overcurrent and overtemperature protection. The module is packaged in a surface-mount module with dimensions of 0.8 x 0.45 x 0.33 inches. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL SLIN-12F2AL technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Efficiency | 92.7% |
| Features | OCP, OTP |
| Height | 0.33inch |
| Length | 0.8inch |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.4V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 12A |
| Max Power Dissipation | 43W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 72 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SLIN |
| Voltage - Output 1 | 3.6V |
| Width | 0.45inch |