Bias Power BPS1-14-00 technical specifications.
| Current - Output 1 | 66mA |
| Height | 13.5mm |
| Isolation | Isolated |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 26.2mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 1W |
| Output Voltage | 14V |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Voltage - Output 1 | 14V |
| Width | 22.6mm |