The 3314J-1-103E-T/R is a single-turn surface mount potentiometer with a resistance of 10kR and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The potentiometer is available in tape and reel packaging and features a J-Hook termination. It measures 2.55mm in height and 5mm in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3314J-1-103E-T/R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 2.55mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 10kR |
| Termination | J-Hook |
| Tolerance | 20% |
| Type | Potentiometer |
| Width | 5mm |
| RoHS | Unconfirmed |
Download the complete datasheet for Bourns 3314J-1-103E-T/R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.