The CR1206-FX-10R20ELF is a 1206 package thick film resistor from Bourns with a resistance of 10.2 ohms and a tolerance of 1%. It has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is 1.6mm deep and 3.2mm long.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns CR1206-FX-10R20ELF technical specifications.
| Package/Case | 1206 |
| Depth | 1.6mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Resistance | 10.2R |
| Resistor Type | Thick Film |
| Tolerance | 1% |