The CRM0805-FW-1R50ELF is a 0805 thick film resistor with a resistance of 1.5 ohms and a tolerance of 1%. It has a maximum operating temperature of 155°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in tape and reel form and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.2mm |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 1.5R |
| Resistor Type | Thick Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Compliant |