Broadcom ACPL-227-50BE technical specifications.
| Approvals | UL, CSA |
| Package/Case | SO |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 400mV |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Current Transfer Ratio | 50% |
| Fall Time | 3us |
| Forward Current | 50mA |
| Input Current | 20mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Collector Current | 50mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 80V |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Output Voltage | 80V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 200mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |