Broadcom HCPL-2601-020E technical specifications.
| Package/Case | PDIP |
| Data Rate | 10Mbps |
| Direction | Unidirectional |
| Fall Time | 10ns |
| Forward Current | 20mA |
| Input Current | 15mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 50mA |
| Max Power Dissipation | 85mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 50mA |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Output Voltage | 7V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 85mW |
| Propagation Delay | 100ns |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 5V |