Broadcom HCPL-2601-500E technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Fall Time | 10ns |
| Forward Current | 20mA |
| Input Current | 15mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 50mA |
| Max Power Dissipation | 85mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 50mA |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Output Voltage | 7V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 85mW |
| Propagation Delay | 75ns |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 5V |