Broadcom HCPL-3150-500E technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Direction | Unidirectional |
| Fall Time | 100ns |
| Forward Current | 16mA |
| High Level Output Current | 500mA |
| Input Current | 16mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Low Level Output Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Max Power Dissipation | 295mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Type | PUSH-PULL |
| Output Voltage | 27V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 295mW |
| Propagation Delay | 500ns |
| Pulse Width Distortion (PWD) | 300ns |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 5V |
| Reverse Voltage (DC) | 5V |