Broadcom HCPL-3700-500E technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Forward Current | 50mA |
| Input Current | 3.7mA |
| Input Type | AC/DC |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 30mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 30mA |
| Max Output Voltage | 20V |
| Max Power Dissipation | 305mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Output Voltage | 20V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 305mW |