Broadcom HCPL-4200-300E technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Data Rate | 20Kbps |
| Direction | Unidirectional |
| Fall Time | 0.015us |
| Forward Current | 30mA |
| Input Current | 24mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 3.75kV |
| Isolation Voltage-Max | 3.75kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Current | 30mA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 25mA |
| Max Output Voltage | 20V |
| Max Power Dissipation | 255mW |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 25mA |
| Output Current per Channel | 25mA |
| Output Type | 3-STATE |
| Output Voltage | 20V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 255mW |
| Propagation Delay | 1600ns |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turn-On Delay Time | 1.6us |
| Width | 9.65mm |