Broadcom HCPL-5150-300 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Direction | Unidirectional |
| Fall Time | 0.1us |
| High Level Output Current | 500mA |
| Input Current | 18mA |
| Input Type | DC |
| Lead Free | Exempt |
| Low Level Output Current | 500mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 600mA |
| Max Power Dissipation | 295mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | PUSH-PULL |
| Output Voltage | 30V |