
The PCI6150-BB66PCG is a 32-bit PCI interface IC from Broadcom, packaged in a PQFP. It operates at a maximum frequency of 66MHz and has a maximum operating temperature of 70°C. The device is supplied with a voltage between 3.3V and 5V. It is available in a bulk packaging quantity of 240 units and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom PCI6150-BB66PCG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PQFP |
| Data Bus Width | 32b |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 240 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom PCI6150-BB66PCG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.