The PEX8111-BB66BCF is a dual UART bridge with a 32-bit data bus width and a maximum frequency of 66MHz. It operates at a supply voltage of 1.5V and is packaged in a BGA package. The device is designed to operate within a temperature range of 0°C to 70°C. It is compliant with RoHS regulations and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Broadcom PEX8111-BB66BCF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | BGA |
| Data Bus Width | 32b |
| Max Frequency | 66MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Broadcom PEX8111-BB66BCF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.