PCI EXPRESS SWITCH
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | BGA |
| Data Bus Width | 32b |
| Data Rate | 160Gbps |
| Max Frequency | 100MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 5.7W |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Ports | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 240 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ExpressLane™ |
| RoHS | Compliant |