32 -LANE, 18 -PORT MULTI-ROOT PCI EXPRESS GEN 3 (8.0 GT/S) S
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FCBGA |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 6.4W |
| Number of Ports | 18 |
| Package Quantity | 40 |
| Propagation Delay | 132ns |
| Series | PEX8733 |
| RoHS | Compliant |