The QCPL-207-50BE is a DC input NPN transistor with a collector emitter saturation voltage of 400mV and a maximum collector current of 50mA. It is packaged in a SOIC package and is rated for operation between -55°C and 110°C. The device has a maximum power dissipation of 200mW and is available on tape and reel. It is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Broadcom QCPL-207-50BE technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 400mV |
| Input Type | DC |
| Max Collector Current | 50mA |
| Max Input Current | 50mA |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |