The Burkert 141 454 manual valve features a polypropylene body and is designed for use with abrasive fluids, aggressive fluids, liquids, and neutral gases. It operates within a temperature range of -10 to 60°C and is rated for pressures up to 10bar. The valve is normally closed and has a flow coefficient of 3.5Kv. Its dimensions include a product length of 124mm, product depth of 80mm, and a height of 160.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuation Type | Air|Neutral Gas |
| Media | Abrasive Fluid|Aggressive Fluid|Liquid|Neutral Gas |
| Body Material | Polypropylene |
| Valve State | Normally Closed |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Operating Pressure Range | 10bar(Max) |
| Flow Coefficient | 3.5Kv |
| Port Size | 0.75in |
| Product Length | 124mm |
| Product Depth | 80mm |
| Height | 160.5mm |
| RoHS | Not Required |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |