Diaphragm and Pinch Valve Air/Neutral Gas Normally Open Polypropylene 10bar
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuation Type | Air|Neutral Gas |
| Media | Abrasive Fluid|Aggressive Fluid|Liquid|Neutral Gas |
| Body Material | Polypropylene |
| Valve State | Normally Open |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Operating Pressure Range | 10bar(Max) |
| Flow Coefficient | 3.5Kv |
| Port Size | 0.75in |
| Product Length | 128mm |
| Product Depth | 80mm |
| Height | 160.5mm |
| RoHS | Not Required |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |