Conn SIM/SAM M 6 POS 2.54mm Solder ST SMD 1A
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | SIM/SAM |
| Gender | M |
| Number of Contacts | 6 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Current Rating | 1A |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |