
The DK103 panel meter features a 3.5 character per row LCD display, suitable for industrial automation and control applications. It has a panel mount design and can operate within a temperature range of 0°C to 50°C. The DK103 contains lead and is designed for use with PC pin termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C-Ton DK103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Display Type | LCD |
| Height | 24.4mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel |
| Number Of Characters Per Row | 3.5 |
| Series | DK100/300 |
| Termination | PC Pin |
| Width | 60.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for C-Ton DK103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
