Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C-Ton DK553 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Accuracy | 0.1% |
| Display Type | LCD |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Snap in |
| Nominal Supply Current | 3.5mA |
| Number of Contacts | 13 |
| Package Quantity | 1 |
| Series | DK540-580 EPIC |
| Termination | PC Pins |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for C-Ton DK553 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
