
This LCD panel meter features 13 contacts and a PC pin termination. It operates within a temperature range of 0 to 50°C. The meter is designed for panel mounting and has a width of 60.2mm and a height of 24.4mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the C-Ton DK703 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Display Type | LCD |
| Height | 24.4mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel |
| Number Of Characters Per Row | 4.5 |
| Number of Contacts | 13 |
| Series | DK700 |
| Termination | PC Pin |
| Width | 60.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for C-Ton DK703 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.