Caddock MP820 Series TO-220 Radial Power Film Resistor 500 1% 20W -20 +50ppm/C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-220 |
| Depth | 4.45mm |
| Height | 14.73mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Length | 10.16mm |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Resistance | 500R |
| Series | MP820 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Not Compliant |