The CLC2000ISO8 is a dual supply op-amp from Cadeka Microcircuits, featuring a voltage gain of 76dB and a slew rate of 200V/µs. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is available in a surface mount SOIC package. The op-amp requires a dual supply voltage of 5V and 9V, with a maximum operating temperature of 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cadeka Microcircuits CLC2000ISO8 technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Height | 1.48mm |
| Length | 4.98mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 9V |
| Slew Rate | 200V/µs |
| Voltage Gain | 76dB |
| Width | 3.99mm |