NE3508 Series 4 V 2 GHz N-Channel HJ-FET Low Noise Amplifier - ThinMiniMold-4
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the California Eastern Laboratories NE3508M04-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23 |
| Continuous Drain Current (ID) | 120mA |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 2V |
| Gain | 14dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 3V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Output Power | 175mW |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 125mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for California Eastern Laboratories NE3508M04-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.