The NE3508M04-T2-A is a surface mount N-channel MOSFET with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a continuous drain current of 120mA and a drain to source breakdown voltage of 2V. The device is packaged in a lead-free SOT-23 package and is available on tape and reel. The MOSFET has a gain of 14dB and an output power of 175mW, with a power dissipation of 125mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23 |
| Continuous Drain Current (ID) | 120mA |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 2V |
| Gain | 14dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -3V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Output Power | 175mW |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 125mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |