Trans JFET N-CH 15V 5A GaAs MESFET 3-Pin Case M
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Continuous Drain Current (ID) | 5A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 15V |
| Drain to Source Resistance | 100R |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Box |
| Power Dissipation | 33W |
| RoHS | Compliant |