The PS2501-1-H is a PNP general purpose transistor from California Eastern Laboratories with a collector emitter saturation voltage of 300mV and a collector emitter voltage of 80V. It can handle a forward current of 80mA and has a current transfer ratio of 160%. The transistor is packaged in a PDIP-8 package and is mounted through a hole. It operates over a temperature range of -55°C to 100°C and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PDIP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80V |
| Current Transfer Ratio | 160% |
| Forward Current | 80mA |
| Input Type | DC |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |