Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Magazine
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the California Eastern Laboratories PS2501-1-L-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80V |
| Current Transfer Ratio | 400% |
| Forward Current | 80mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Isolation Voltage-Max | 5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 80V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Output Voltage | 80V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for California Eastern Laboratories PS2501-1-L-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.