The PS2501-1-Q-A is a bipolar transistor PNP with a collector emitter saturation voltage of 300mV and a collector emitter voltage of 80V. It has a current transfer ratio of 200% and a forward current of 80mA. The transistor is designed for DC input and has an isolation voltage of 5kV. It is lead free and has a maximum collector current of 50mA. The PS2501-1-Q-A is packaged in a PDIP and can operate between -55°C and 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PDIP |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300mV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80V |
| Current Transfer Ratio | 200% |
| Forward Current | 80mA |
| Input Type | DC |
| Isolation Voltage | 5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 50mA |
| Max Input Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 6V |
| RoHS | Compliant |